súrodenci Palovičovci, Jordana - klavír, Ivan - viola
18:00 h výstavná sieň MsKS
Klub priateľov hudby pri MsKS poriada koncert Jordany Palovičovej a Ivana Paloviča so sprievodným umeleckým slovom Ulricha Ulmanna.
JORDANA PALOVIČOVÁ:
1991 – 1996
Konzervatórium v Bratislave (klavír – Juraj Mašinda)
1996 – 2001
VŠMU (Daniela Varínska)
2001 – 2002
Royal College of Music v Londýne (Yont Solomon)
2002 – 2004
Musikhochschule Lübeck, Nemecko (James Tocco) – "Aufbaustudium – Instrumentalmusik" ako štipendistka DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst)
2004 – 2006
Musikhochschule Lübeck, Nemecko (James Tocco) – "Aufbaustudium - Solistenklasse"
2004 – 2007
interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave (Daniela Varínska)
interpretačné kurzy:
napr. Aci Bertoncelj, Peter Toperczer, Marián Lapšanský, Eugen Indjić, Lazar Berman, György Sándor, Jan Wijn
1996 - 2001, 2010 - 2012
klavírna pedagogička na Konzervatóriu v Bratislave
od 2004
klavírna pedagogička na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby VŠMU v Bratislave (od 2016 docentka)
Jordana Palovičová sólisticky účinkovala s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Cappella Istropolitana, Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Sinfonietta Orchestra of Royal College of Music (Londýn), Lambeth Orchestra (Londýn), Lübecker Philharmoniker (Nemecko) pod taktovkami Júliusa Karabu, Maria Košika, Ondreja Lenárda, Róberta Stankovského, Rastislava Štúra, Martina Leginusa, Mariána Lejavu, Vladimíra Válka, Stanislava Macuru, Lubomíra Mátla, Petra Vronského, Ondřeja Kukala, Jaroslava Kyzlinka, Christophera Fifielda, Neila Thomsona, Kirka Trevora, Cornelia Meistera, Charlesa Olivieri-Munroea, Paula McCreesha a ď.
Popri sólistickej činnosti rozvinula bohatú koncertnú aktivitu i na poli komornej hudby. Spolupracuje so súbormi Solamente Naturali, Moyzesovo kvarteto, s inštrumentalistami ako Garth Knox, Vladimir Mendelssohn, brat Ivan Palovič, Maxim Rysanov, Simon Tandree (viola); Jozef Lupták, Eugen Prochác, Agnès Vesterman (violončelo); Igor Karško, Milan Paľa, Maroš Potokár, Juraj Tomka (husle); Ivica Gabrišová a Katalin Stefula (flauta); Václav Vonášek (fagot) ako aj so sopranistkou Evou Šuškovou, tenoristom Martinom Gyimesim a ď.
Sólisticky či ako komorná hráčka sa predstavila na mnohých hudobných festivaloch na Slovensku i v zahraničí: Bratislavské hudobné slávnosti, Mozartov týždeň, Melos-Étos, Stredoeurópsky festival koncertného umenia Žilina, Večery novej hudby, Nová slovenská hudba, Komorné dni J. N. Hummela, Konvergencie, Festival peknej hudby, Tatra banka mladým umelcom, Prehliadka mladých slovenských koncertných umelcov; Jugend spielt Schubert & Chopin (organizuje Federation of Chopin International Societies; Rakúsko, Poľsko), Medzinárodný hudobný festival „Dni hudby Felixa Mendelssohna-Bartholdyho“ (Poľsko), Música en Otoño (Tenerife, Španielsko), Armonie della Sera (Taliansko), Pulse Festival (Londýn), Cheltenham International Festival of Music (Veľká Británia), Sibelius Week (Fínsko) a i. V roku 2011 uviedla v parížskej Invalidovni v rámci cyklu Vent d´Est – Vent d´Ouest recitál venovaný 100. jubileu Jána Cikkera.
Realizovala nahrávky pre Rozhlas a televíziu Slovenska, pre Český rozhlas, Českú televíziu, Norddeutscher Rundfunk a i.
Pravidelne uvádza premiéry sólových i komorných diel slovenských skladateľov Pavla Bagina, Miloša Betka, Igora Dibáka, Hanuša Domanského, Juraja Hatríka, Jevgenija Iršaia, Petra Martinčeka, Ilju Zeljenku, Petra Machajdíka, Ľuboša Bernátha, Samuela Hvozdíka a ďalších.
Pravidelne vedie interpretačné kurzy a semináre na Slovensku a v zahraničí, venuje sa aj prednáškovej činnosti z oblasti histórie interpretácie a pedagogiky (napr. muzikologická konferencia v rámci Bratislavských hudobných slávností, konferencia Dni Tadeáša Salvu, interaktívny hudobný projekt HTF VŠMU s názvom Pocta FCH, Comparative Keyboard Workshop – Szentendre (Maďarsko), Turku University of Applied Sciences – Turku (Fínsko) a ď.)
Odborne spolupracovala na celovečernom filme V tichu (na námet muzikologičky Agaty Schindler), ktorý bol uvedený v svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary 2014 a o rok neskôr i na medzinárodnom filmovom festivale Febiofest 2015.
IVAN PALOVIČ:
1987 – 1995
ZUŠ Štefánikova Bratislava (husle – Mária Skladaná, klavír – Gabriela Holičová, Eva Rebrová)
1995 – 2001
Konzervatórium v Bratislave (husle – Jozef Kopelman, Bohdan Warchal ml., František Török)
2001 – 2006
VŠMU v Bratislave (viola – Jozef Hošek)
2004 – 2005
Hochschule Musik und Theater Zürich (viola – Nicolas Corti) ako štipendista „Eidg. Stipendienkommission für ausländische Studenten“ (Švajčiarsko)
2006 – 2008
postgraduálne štúdium na Universität Mozarteum Salzburg (viola – Peter Langgartner)
2008 – 2011
interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave (viola – Jozef Hošek)
od 2013
externé doktorandské štúdium na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku
1999
Piešťany (Mintcho Mintchev)
2004
Internationale Sommerakademie Prag–Wien–Budapest (Sigfried Führlinger)
2008, 2009, 2010, 2011
Académie de Musique de Sion (Nobuko Imai, Ulrich Eichenauer)
Ivan Palovič sa koncentruje na komornú tvorbu, sólovú violovú literatúru a je i aktívnym orchestrálnym hráčom. Je členom zoskupenia Ghega Quartett (+ Ilja Marinkovic, Luca Lombardo, Ádam Jávorkai), s ktorým účinkoval predovšetkým v Rakúsku (Viedeň, Melk, Semmering, Gloggnitz). V rokoch 2004 – 2005 bol členom Arensky Quartett (+ Xavier Pignat, Fiona Aileén, Jeanne Freléchoux), s ktorým sa v roku 2005 predstavil v Tonhalle v Zürichu. V rovnakom roku vystúpil v rámci cyklu Slovenskej filharmónie spolu s Moyzesovým kvartetom. Stabilné komorné duo tvorí so svojou sestrou – klaviristkou Jordanou Palovičovou.
Sólisticky účinkoval so Štátnou filharmóniou Košice, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnym komorným orchestrom Žilina, s Komornou filharmóniou a ď. pod taktovkou Olivera Dohnányiho, Mariána Lejavu, Tomáša Hanusa a i. Ako orchestrálny hráč pôsobil v telesách: Europa Philharmonie Magdeburg, Junge Philharmonie Wien, European Philharmonic Orchestra, Inviertler Sinfonie Orchester, Komorní sólisti Bratislava, Unici Ensemble a Orchestra Sinfonica A. Scontrino. V sezóne 2003/2004 bol členom Slovenskej filharmónie.
Ivan Palovič sa predstavil na mnohých domácich a zahraničných festivaloch ako Festival súčasnej hudby Orfeus (2003), Prehliadka mladých koncertných umelcov v Bratislave (2004), Večery novej hudby (2005), Dni hudby F. Mendelssohna-Bartholdyho (Poľsko, 2006), 1. letný festival mladých umelcov Piešťany (2006), Konfrontácie, Večery Rádia Devín, Dni Tadeáša Salvu, SchubertFEST (Slovensko), Tatra banka mladým umelcom (2007), Hudba u Fullu (2013), Armonie della Sera (Taliansko, 2015), Cyklus komorných koncertov HTF VŠMU (2015) a i. V roku 2016 uviedol v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti premiéru skladby Juraja Hatríka Labutia pieseň Diotimy v spolupráci s Janou Kurucovou (mezzosoprán) a Enikö Ginzery (cimbal).
Spolupracoval s rakúskou rozhlasovou a televíznou spoločnosťou ORF, pre ktorú v roku 2004 uskutočnil ako člen Ghega Quartett niekoľko audionahrávok, ako aj televízny dokument. Sólisticky a v komornom duu s Jordanou Palovičovou realizoval nahrávky pre Český rozhlas a Slovenský rozhlas.
Popredné miesto v jeho repertoári zastáva tvorba slovenských skladateľov (Vladimír Godár, Iris Szeghy, Pavol Bagin, Juraj Hatrík, Dušan Martinček, Igor Dibák, Ivan Parík, Miloš Betko, Marcel Seneši, Jana Pondelíková, Peter Machajdík, Ľuboš Bernáth a ď.). Mnohé domáce diela i premiérovo uviedol.
(podklady: hudobné centrum)