FESTIVAL CINEDU 19 - 30.9.2022

Festival Cinedu pre deti a mládež prinesie to najlepšie z filmovej tvorby pre deti a mládež!

Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Cinedu, ktorý sa uskutoční v dňoch 19. – 30. septembra v Novom Meste nad Váhom, už po štvrtý krát prinesie slovenské premiéry kvalitných zahraničných hraných a dokumentárnych filmov pre deti a mládež.

V programe pre verejnosť hviezdi film Ako som sa naučila lietať (2022, r.Radivoje Andrić), preslnený letný film, dýchajúci vôňou mora, opaľovacieho krému a prvej letnej lásky, ktorý je slovenskou koprodukciou a osobne ho na festivale uvedie producentka Katarína Krnáčová a mladý slovenský herec Benjamín Lacko. Premietanie bude exkluzívnou predpremiérou, keďže film sa dostane do slovenských kín až v roku 2023.

V slovenskej premiére budú ďalej 24. – 25. Septembra 2022 pre verejnosť uvedené crème de la crème súčasnej európskej kinematografie. Nemecký film Jim Gombička a Bláznivá 13 (2020, r. Dennis Gansel) prinesie na festival témy priateľstva, rodiny a fantázie.

Slovinský film Vesmír medzi nami osobne uvedieRežisérka Rahela Jagrič Pirc, ktorá pre účastníkov festivalu (veková kategória 13+) pripravila aj workshop o tom ako natočiť vlastný krátky film.

Na tému životného prostredia bude uvedený rumunský film Strážcovia Dunaja, (2021, r. Liviu Marghidan), ktorý je voľným pokračovaním snímky Strážcovia lesa, ktorý sa stal minuloročným hitom festivalu Cinedu.

Ďalším skvostom pre deti a mládež z verejného víkendového programu je Môj sused Totoro (1988, r. Hajao Mijazaki). Tento japonský animovaný film je ozajstnou klasikou, s ktorou v Japonsku vyrastá každá nová generácia. Príbeh Môj sused Totoro sa odohráva v povojnovom období v Japonsku. Hovorí o japonskom profesorovi a jeho dvoch dcérach Sacuki a Mei, o ich každodennom živote v dome na vidieku, kde sa presťahujú, aby boli bližšie k mamičke zotavujúcej sa z choroby v miestnej nemocnici.

Festival Cinedu, ktorého centrom je Kino Považan v Novom Meste nad Váhom, má tento rok veľmi bohatý program, ktorý okrem premietaní tých najlepších filmov pre deti a mládež z Európy a zo Slovenska. „Sme plní očakávania 4.ročníka Cinedu a tešíme sa, že našim verným, ale aj novým divákom budeme môcť od polovice septembra znovu poskytnúť ukážku kvalitnej filmovej tvorby pre deti a mládež, ktorá je v našej bežnej distribúcii premietaná len ojedinele. Sme veľmi vďační za podporu nášho unikátneho projektu projektu dvom kultúrnym osobnostiam, ambasádorom projektu Zuzane Kronerovej a Danovi Heribanovi, ako aj všetkým iným subjektom, ktorí v Cinedu veria, vnímajú dôležitosť filmovej vzdelanosti našich detí a mládeže a podporujú nás, uvádza riaditeľka a zakladateľka festivalu Cinedu Ľudmila Cviková.

Filmový festival Cinedu je prvou filmovou platformou na Slovensku špecializovanou výlučne na mladého diváka a program je rozdelený na dve hlavné vekové kategórie. Cinedu Kids  (6 do 12 rokov). Cinedu Teens (13+ a mladí dospelí).

Spoluorganizátormi festivalu sú o.z.Cinedu, MsKS Nové Mesto nad Váhom a Kino Považan. Festival Cinedu 2022 doteraz podporili Nadácia SPP, Trenčiansky samosprávny kraj,_Nové Mesto nad Váhom a ďalší.

 

 

Galéria