14.11.2019 Večerný koncert

Štyri ročné obdobia z roku 1723 (venované Václavovi Morzinovi)

18:00 h vo výstavnej sieni

Antonio Vivaldi (4.marec 1678, Benátky, Taliansko – 28.júl 1741, Viedeň, Rakúsko) - le quattro stagioni / Štyri ročné obdobia /

Bol taliansky huslista, barokový skladateľ, pedagóg a kňaz. Už ako dieťa hrával v orchestri San Marco, kde príležitostne zastupoval aj svojho otca. Štúdium teológie absolvoval na dvoch farnostiach neďaleko Benátok. Ako 25 ročný bol vysvätený za kňaza a dostal post kaplána v kostole Santa Maria della Pietà, kde (zo zdravotných dôvodov) pôsobil v tejto funkcii len jeden a pol roka. Z toho istého dôvodu vystúpil aj zo služieb katolíckej cirkvi, ale ostal mu spomínaný rád kňaza.

Vivaldi tam pôsobil ako učiteľ hry na husliach, violončelo, viole d’Amore a viedol dievčenský orchester Ospedale della Pietà, ktorý sa stal počas jeho pôsobenia popredným talianskym hudobným telesom. Antonio Vivaldi pôsobil na Ospedale della Pietà od roku 1704 až do roku 1716. Toto obdobie patrí medzi jeho najplodnejšie tvorivé, vtedy taktiež napísal svoju prvú operu Ottone in villa a skomponoval nespočetné diela pre rôzne inštrumentálne obsadenia, najmä však husľové sonáty a husľové koncerty. V roku 1717 alebo 1718 dostal titul maestro di Cappella. V tom čase komponoval v službách princa Phillipa von Hesse-Darmstadt v meste Mantua, kde pôsobil celé tri roky hlavne ako operný skladateľ. V tejto perióde vznikli aj jeho štyri husľové koncerty, známe pod názvom  Štyri ročné obdobia z roku 1723 (venované Václavovi Morzinovi).

Galéria